معرفی iis 7.5 و نحوه تنظیمات ssl بر روی آن

از IIS چه میدانید؟ و با توجه به اینکه این روزها گواهینامه SSL از اهمیت خاصی برخوردار است، چگونه میخواهید آن را بر روی IIS تان نصب و راه اندازی کنید. در این مقاله مروری بر روی وب سرور IIS خواهیم داشت. و در ادامه نحوه فعال سازی SSL بر روی آنرا به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

IIS چیست؟

در پاسخ به چنین سوال مهمی باید گفت، IIS مخفف عبارت Internet Information Services و به معنای سرور اطلاعاتی اینترنت است.  وب سرور توسعه یافته ای که توسط کمپانی مایکروسافت در حال استفاده می باشد. بسیاری از سرور های ویندوزی از وب سرور IIS برای درخواست های ارسالی مرورگر استفاده می کنند.

What is IIS

سرور اطلاعاتی اینترنت (IIS) دارای امکاناتی است که به شرح زیر هستند:

  • در IIS قابلیت مدیریت وب سایت ها وجود دارد و دسترسی سریع به فایل ها وب سایت بدون مشکل است.
  • امکان ارتباط با سرور از طریق FTP قابل پیاده سازی است.
  • این نوع وب سرویس قابلیت تغییر ورژن هایphp  وasp  را دارد.
  • Bind کردن وب سایت ها به پورت خاص قابل انجام است. کاربران سرور مجازی میتوانند برای سهولت این مورد بر روی سرور کنترل پنل نصب نمایند و این کنترل پنل را بر رویIIS  قابل مشاهده است.
  • یکی دیگر از سرویس های قابل ارایه در این سرویس SMTP می باشد که به کاربر امکان ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی را می دهد.
  • در صورتی که وب سایتی مشکل لودینگ داشته باشد و وب سایت crash کرده باشد با ریست کردن IIS این مشکل برطرف می شود.
  • ·          فشرده سازی فایل (gzip) از امکانات دیگر سرور اطلاعات اینترنت می باشد که کاربران می توانند محتوای وب سایت خود را از این طریق بهینه نمایند.

این سرویس که بسیار امن، قابل انعطاف و توسعه پذیر است، امکاناتی شامل  Media Streaming، میزبانی وب سایت، اپلیکیشن و … را در اختیار وب سایت های مربوطه قرار می دهد.

معرفی iis 7.5

پیکر بندی ssl

پیش از آموزش نصب SSL در IIS لازم میدانیم از پیکربندی SSL برای شما عزیزان مختصری شرح دهیم.

سرویس SSL سرویسی است که از پورت 443 استفاده می کند و بستر ترافیک اپلیکیشن یا وب سایت را بر روی پروتکل HTTPS قرار می دهد. این پروتکل به صورت رمز نگاری شده ترافیک ها را هدایت می کند تا درخواست کننده اپلیکیشن یا وب سایت در مقصد به صورت کاملا امن آنرا لود نماید.

در این توزیع های لینوکس امکان اضافه کردن وب سایت به راحتی انجام می شود. در صورتی که وب سایت با asp طراحی شده است، کاربری که سرور مورد نظر را کانفیگ می کند، می تواند تمامی ورژن های ارایه شده asp را دانلود و نصب نمایید. سپس در iis  با توجه به انتخاب نسخه asp خود می تواند از آن استفاده کند. در وب سایت های PHP نیز تمامی موارد گفته شده صادق است.

بعد از ایجاد وب سایت و قرار دادن فایل های وب سایت در پوشه خاص در صورت valid  بودن دامنه و تنظیم dns ها بر روی دامنه، وب سایت مورد نظر لود می شود. باید در نظر گرفت که ترافیک پیش فرض بر روی پروتکل http است.

نصب  SSL در IIS به صورتی است که باندل های صادر شده از سمت ارایه دهنده SSL باید بر روی سرور و سرویس IIS نصب گردد. باندل های صادر شده از سمت ارایه کنند SSL شامل ca1 , ca2 و root و سرتیفیکیت دامنه می باشد. در قسمت server certificate در IIS این در complete certificate request  تنها باندل صادر شده دامنه نصب می شود و باقی باندل ها با استفاده از کامند mmc در قسمت add/remove snap-in  با اضافه کردن باقی باندل ها نصب ssl  تکمیل می شود.

نوار سبزرنگ  گواهینامه امنیتی ssl

نحوه نصب ssl بر روی iis

برای آموزش نصب ssl در iis موارد زیر را گام به گام دنبال کنید:

نصب ssl در iis کار بسیار آسانی می باشد .قبل از شروع آموزش نصب ssl در iis ،ابتدا نیاز به ایجاد csr داریم.

csr  به اخذ اطلاعات اولیه ی کاربری که سرویس ssl را تهیه کرده است، که شامل نام دامنه و سازمان و ایمیل و انتخاب کشور و استان می باشد CSR می گویند.

بعد از تهیه csr  باندل سرویس ssl  صادر خواهد شد. نصب گواهینامه ssl درiis سرویس مربوطه در قسمتی به نام complete certificate request انجام می شود. شما باید در این قسمت باندل های صادر شده را در سرور قرار دهید و در این قسمت با انتخاب باندل خود این سرویس را بر روی وب سرور نصب نمایید.

در مرحله بعد در قسمتی به نام binding  با انتخاب نام وب سایت باید گواهینامهssl  را بر روی ssl  نصب شده در سرور قرار دهید. در حال حاضرssl  در iis بر روی وب سایت مورد نظر شما نصب می باشد.

در مرحله آخر باید تمامی پهنای باند وب سایت را که به صورت پیش فرض بر روی http  قرار دارد را بر روی https  ریدایرکت نمایید. بعد از اتمام موارد گفته شده در مرورگر وب سایت مورد نظر باhttps  لود می گردد. طراحان وب سایت می توانند در قسمت url rewrite  کد های ریدایرکت خود را قرار دهند در صورتی که وب سایت نیاز به ریدایرکت به صفحه یا وب سایت خاصی داشته باشد از این قسمت امکان پذیر می باشد.

ssl
[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *